Průmyslový vysavač Ruwac DS1220 vysává papírový prach plíseň v Centru pro renovaci knih v Lipsku.

Restaurování starých knih – pomocí průmyslového vysavače

Zákazník: ZfB Leipzig
Vysávaný materiál: spóry plísní
Odvětví: jiné
Vysavač: DS 1220 prachová třída H

Centrum pro restauraci knih (ZFB) v Lipsku se specializuje na konzervaci a restaurování starých cenných knih. Tyto knihy jsou často napadeny plísněmi, které na papíře a použitých lepidlech nachází ideální živnou půdu k reprodukci. ZFB toto poškození eliminuje dezinfikováním postižených oblastí nebo jejich ošetřením gama zářením. Poté zaměstnanci odstraní zbytky důkladným a šetrným chemickým čištěním. Mezi zákazníky ZFB patří knihovny a archivy, ale také soukromí bibliofilové.

Úkol

Cílem ZFB je nabídnout vysoký standard odstraňování plísní při konzervaci knih, a zároveň garantovat nejvyšší standardy bezpečnosti práce. Zbytky plísní, které vznikají při čištění, je proto nutné spolehlivě vysát.

Řešení

K mechanickému odstranění plísní a spór používají zaměstnanci gumové houbičky, kartáče nebo vysavač Ruwac s filtrem prachové třídy H (HEPA filtr). Filtr zachytává spóry plísní, které mají průměr pouze 2 až 5 µm s maximální propustností pouze 0,005 %. To znamená: Z 10 000 vysátých částic se jich do okolního ovzduší dostane nanejvýš pět. 99 995 se zachytí ve filtru.

Každé pracoviště restaurátorů knih je vybaveno odsávacím systémem; zaměstnanci pracují s respirátorem. Vysavač Ruwac, se kterým se čistí knihy, je vybaven jemným sacím kartáčem, který šetří papír i vazbu, ovšem důkladně vysává prach a plísně, jež se zachytávají ve filtru.

Extrémně jemný filtr sacího zařízení a vysavače, stejně jako vysoká míra účinnosti filtrů jsou při odstraňování plísní nutností, protože plísně a spóry plísní nejsou přímo zdraví nebezpečné (kromě dvou zřídka se vyskytujících druhů), nicméně mohou vyvolávat alergie. To znamená: U každého, kdo přijde do kontaktu s plísní, se může vyvinout alergie, která má nepříjemné následky, protože tento druh mikroba je téměř všudypřítomný.

Další odvětví

Průmyslový vysavač Ruwac DS2520 pro oblasti s nebezpečím výbuchu prachu vysává popel v biomasovém vytápění u Bentheimer-Holz v Bad Bentheimu.

Bentheimer Holz

Provozovatel vytápění biomasou vyprazdňuje pomocí mobilního vysavače u smluvních zařízení nádoby na popel. Díky vysokému sacímu výkonu přitom může vysavač často zůstat na nákladním vozidle.

Průmyslový vysavač Ruwac s pohonem na třífázový střídavý proud DS1400 pro oblasti s nebezpečím výbuchu plynu vysává jedovaté látky

Hasičský sbor Bremerhaven

„Vysavač pro hasiče“ musí být obzvláště flexibilní, protože hasičský sbor při své činnosti manipuluje se širokou škálou kapalných a prašných médií (včetně hořlavých a výbušných) a vysává je.

Vysávací zařízení Ruwac vysává kostní moučku v hamburském krematoriu.

Krematorium Hamburk

V krematoriu se k čištění podlah používá centrální sací zařízení. Sací potrubí vede přes tři podlaží a dosahuje délky 150 metrů.

Průmyslový vysavač Ruwac DS2 vysává dřevěné třísky u firmy Steinway & Sons v Hamburku.

Steinway

Wo in Handarbeit „die besten Flügel und Klaviere der Welt“ entstehen, sorgen mehr als 90 Ruwac-Sauger für Sauberkeit. Die Bandbreite der eingesetzten Geräte spiegelt das Ruwac-Programm der Staub-Ex-Sauger seit 1979 wider.

Průmyslový vysavač Ruwac DS4150 vysává kamenný prach a křemen na Festivalu Karla Maye v Bad Segebergu.

Stump Spezialtiefbau – festival Karla Maye

Během několika měsíců vysály dva Ruwac DS 4150 jemný prach z vrtání, který vznikl při zabezpečovacích pracích přírodních kulis Festivalu Karla Maye. Vysavače stály na zemi, sací potrubí bylo položeno na skále.

Průmyslový vysavač Ruwac DLS1000 oblasti s nebezpečím výbuchu plynu vysává hořlavé kapaliny na Uniklinik Düsseldorf.

Uni-Klinik Düsseldorf

V teplárně univerzitní nemocnice v Düsseldorfu je umístěn vysavač Ruwac, který dokáže vysát hořlavé kapaliny jako topný olej nebo benzín a zlikvidovat je.

Průmyslový vysavač Ruwac DS1220 vysává papírový prach plíseň v Centru pro renovaci knih v Lipsku.

ZfB Leipzig

Jemné odstraňování plísně ze starých cenných knih provádí vysavače Ruwas s HEPA filtrem – a chtání přitom restaurátory.

Ruwac se vyznačuje svými individuálními řešeními na míru.

Nenašli jste nic vhodného? Obraťte se prosím na nás.

„na